Next Event: IDFA 135: CALGARY – JUNE 8

2012 IDFA OTTAWA-GATINEAU CLASSIC RESULTS – October 27

2012 IDFA OTTAWA-GATINEAU CLASSIC – OCTOBER 27

2012 IDFA OTTAWA-GATINEAU CLASSIC Unofficial Results*
*Results will become official once all drug testing has been validated.

TRANSFORMATION CHALLENGE

Winner – Tammy Carpenter (Portland, ON) – $250.00 Cash Prize

Participants: Caroline Sauve (Montreal, QC), and Tammy Carpenter (Portland, ON)

WOMEN’S MASTERS FITNESS MODEL
                                                                           Score*
1.Anne-Marie Brugger (Ottawa, ON)                    3

MEN’S MASTERS BODYBUILDING
                                                                           Score*
1.Stephane Gauthier (Gatineau, QC)                   3
2.Arthur Ouellette (Nepean, ON)                          6
3.Daniel Groulx (Ottawa, ON)                             9

WOMEN’S MASTERS FIGURE
                                                                           Score*
1.Anne-Marie Brugger (Ottawa, ON)                    3
2.Kim Thorne (Dollard des Ormeaux, QC)           7
3.Deidre Young (Dartmouth, NS)                        8

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – SHORT
                                                                           Score*
1.Krystel Houle-Rheaume (Gatineau, QC)            3
2.Amy DeJonge (Brighton, ON)                          6
3.Laura Chretien (Ottawa, ON)                            9

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – TALL
                                                                           Score*
1.Kristen Boucher (Brooklin, ON)                        3          OVERALL Winner
2.Lee O’Connor (Ottawa, ON)                             7
3.Lisa Theriault (Ottawa, ON)                              12         tie-breaker
4.Mylene-Katherine Varin (Terrebonne, QC)         12
5.Samantha Yocum (Prescott, ON)                     14
6.Laura Jackson (Toronto, ON)                           15
7.Magalie Penfound (Stittsville, ON)                   21
8.Mylene Clement (Montreal, QC)                       22                    
9.Kim Peppers (Ottawa, ON)                              27

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                                                           Score*
1.Frederic Bernard (Ste-Anne-Des-Plaines, QC)   3
2.Ryan Davis (Brighton, ON)                              6
3.Suliman Raheem (Ottawa, ON)             9
4.Arthur Ouellette (Nepean, ON)                          12
5.Remi Beaudry (Ottawa, ON)                             15

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – MIDDLEWEIGHT
                                                                           Score*
1.Alex Boivin (Bois-des-Fillion, QC)                    3          OVERALL Winner
2.Patrick Landry (Hull, QC)                                 6
3.Emmanuel Bouchard (Ste-Anne-Des-Plaines, QC) 9
4.Maxime Sigouin (Aylmer, QC)                          12
5.Alexandre Seguin-Caron (Gatineau, QC)           15

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                                                           Score*
1.Jonathan Houle (Gatineau, QC)                        3
2.Alex Denisko (Ottawa, ON)                              7
3.Pascal Lapointe (QC)                                      8
4.Sebastien Lavergne (Quebec, QC)                   12
5.Yan Courchesne (Gatineau, QC)                      15
6.Daniel Groulx (Ottawa, ON)                             18

WOMEN’S NOVICE FIGURE – SHORT
                                                                           Score*
1.Kim Chartrand (Ottawa, ON)                            3          OVERALL Winner
2.Annik Tanguay (Gatineau, QC)             6
3.Mylene Beaulieu (Montreal, QC)                       9

WOMEN’S NOVICE FIGURE – TALL
                                                                           Score*
1.Nadia Blanchard (Gatineau, QC)                      3
2.Lisa Theriault (Ottawa, ON)                              7
3.Kim Thorne (Dollard des Ormeaux, QC)           10
4.Deidre Young (Dartmouth, NS)                        13
5.Joanie Ouellette (Nepean, ON)             15
6.Pier Ethier-Lauriault (L’Ange-Gardien, QC)        17
7.Caroline Sauve (Montreal, QC)             19

WOMEN’S OPEN FITNESS MODEL
                                                             Score*
1.Kim Chartrand (Ottawa, ON)                5          tiebreaker, IDFA Pro
2.Veronique Emond (Gatineau, QC)        5
3.Kierston Fu (Gatineau, QC)                  7
4.Malecia Cornelius (Kanata, ON)           12        

MEN’S OPEN BODYBUILDING
                                                             Score*
1.Stephane Gauthier (Gatineau, QC)       4          New IDFA Pro
2.Alex Anderson (Ottawa, ON)                5
3.Philippe Desjardins (Ottawa, ON)         9
4.Simon Lanctot (Boisbriand, QC)          13
5.Marcus Laquie (Brampton, ON)            14

WOMEN’S OPEN FIGURE
                                                             Score*
1.Laura Jackson (Toronto, ON)               3          New IDFA Pro
2.Malecia Cornelius (Kanata, ON)           6

*Scoring
Scoring is done by ranking each competitor. Ranking is done by comparing the physiques of each competitor of each class and ranking them from highest to lowest. The best competitor should be assigned a rank of 1, the next highest competitor should get a rank of 2, and so on.
The highest and lowest rank for each competitor is discarded as a safeguard against favouritism and to protect against human error. The remaining scores are added, and the lowest total receives first place in the class. Second lowest total receives 2nd place, and so on. If a tie results, the competitor who was ranked highest among the tied competitors by a majority of all judges receives the highest placement.

-END-

Leave a Comment


+ six = 9

Website by MediaTeknix