Next Event: SEPTEMBER 4 – 2021 IDFA NATURALMANIA Online Natural Bodybuilding Championships

2013 IDFA WESTERN CANADA CLASSIC Results – October 19

2013 IDFA WESTERN CANADA CLASSIC Official Results

TRANSFORMATION CHALLENGE

Winner – Stephen Mayall (Lethbridge, AB) – $250.00 Cash Prize

Participants: Candice Striblehill (Airdrie,AB), Cheri Rosvold (Lethbridge, AB), Stephany Allard (Calgary, AB), and Stephen Mayall (Lethbridge, AB)

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – SHORT
                                                         Score*
1.Katrina Brandt (Lethbridge, AB) 3  Tie-breaker
2.Amber Kosiancic (Warfield, BC) 3
3.Catt Carson (Cranbrook, BC)      6
4.Melodie Audet (Calgary, AB)      8
5.Maigen Anderson (Coalhurst, AB) 10
6.Stephanie Price (Rocky Mtn. House, AB) 12
7.Stephany Allard (Calgary, AB)  13
8.Mairi Krampe (Airdrie, AB)                17  Tie-breaker
9.Leigh Lolacher-Kelm (Okotoks, AB) 17

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – MEDIUM
                                                        Score*
1.Lindsey Roy (Red Deer, AB)       2
2.Stephanie Peters (Calgary, AB) 4
3.Nina Hand (Okotoks, AB)          6
4.Sheri Wright (Calgary, AB)        7
5.Devyn Johnson (Okotoks, AB) 10
6.Nyssa Lundgaard (Calgary, AB) 13
7.Karen MacSwain (Calgary, AB) 14
8.Amy Airey (Red Deer, AB)         16
9.Charmaine Ironside (Calgary,AB) 18

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – TALL
                                                       Score*
1.Paige Coutu (Kelowna, BC)    2   OVERALL
2.Esther Beazer (Saskatoon, SK) 4
3.Laura Gibson (Calgary, AB)   6
4.Sheila Richardson (Airdrie, AB) 8
5.Rheanne Veloso (Red Deer, AB) 10
6.Ariell Laszchuk (Edmonton, AB) 15 Tie-breaker
7.Janna MacKenzie (Calgary, AB)  15
8.Jacqueline Can (Dewinton, AB) 16 Tie-breaker
9.Debbie Phibbs (Cochrane, AB)   16
10.Megan McCormick (Calgary, AB) 19

MEN’S NOVICE BODYBUILDING
                                                       Score*
1.Stephen Mayall (Lethbridge, AB) 2
2.Lloyd Visser (Lethbridge, AB)     4
3.Simon Dovey (Calgary, AB)          7
4.Jordan Nickel (Calgary, AB)         8
5.Joshua Kassela (Edmonton, AB) 10
6.Terry Huston (Red Deer, AB)      12
7.Al Murphy (Edmonton, AB)         14

WOMEN’S NOVICE FIGURE – SHORT
                                                        Score*
1.Kim Byam (Lethbridge, AB)        2    OVERALL
2.Nina Hand (Okotoks, AB)           4
3.Kimberly Linden (Lethbridge, AB) 6
4.Mairi Krampe (Airdrie, AB)        8
5.Leigh Lolacher-Kelm (Okotoks, AB) 10
6.Nyssa Lundgaard (Calgary, AB) 11

WOMEN’S NOVICE FIGURE – TALL
                                                        Score*
1.Becky Ring (Hinton, AB)              2
2.Cheri Rosvold (Lethbridge, AB) 4
3.Corey Squizzato (Calgary, AB)    7  Tie-breaker
4.Sheila Richardson (Airdrie, AB) 7
5.Charmaine Ironside (Calgary,AB) 10
6.Candice Striblehill (Airdrie, AB)  12

WOMEN’S MASTERS FITNESS MODEL
                                                             Score*
1.Sheri Wright (Calgary, AB)                3
2.Karen MacSwain (Calgary, AB)        5
3.Leigh Lolacher-Kelm (Okotoks,AB) 6
4.Maggie Bowen (High River, AB)      8
5.Amy Airey (Red Deer, AB)                 9
6.Jacqueline Can (Dewinton, AB)        11
7.Debbie Phibbs (Cochrane, AB)          14

MEN’S MASTERS BODYBUILDING
                                                                   Score*
1.Michael Burke (Red Deer County, AB) 2
2.James Leith (Calgary, AB)                      4
3.Chuck Thomson (Edmonton, AB)         6
4.Terry Huston (Red Deer, AB)                8
5.Al Murphy (Edmonton, AB)                  10

WOMEN’S MASTERS FIGURE
                                                               Score*
1.Sandra Laurie (Lethbridge, AB)      2
2.Kim MacLean (Edmonton, AB)      4
3.Kimberly Linden (Lethbridge, AB) 6
4.Leigh Lolacher-Kelm (Okotoks,AB) 9  Tie-breaker
5.Maggie Bowen (High River, AB)       9
6.Anna Riess (Cochrane, AB)                11

WOMEN’S OPEN FITNESS MODEL
                                                             Score*
1.Ashlyn Merriman (Lethbridge,AB) 2  New IDFA Pro
2.Jennifer Martin (Calgary, AB)        4
3.Lisa Kloberdanz (Didsbury, AB)    6
4.Meagan Beattie (Red Deer, AB)     8

MEN’S OPEN BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                               Score*
1.Kay Zheng (Calgary, AB)     2   New IDFA Pro
2.Jacky Chow (Calgary, AB) 4
3.James Leith (Calgary, AB) 6
4.Chuck Thomson (Edmonton, AB) 8

MEN’S OPEN BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                               Score*
1.Jesse Irvine (Calgary, AB)                        2  OVERALL & IDFA Pro
2.Michael Burke (Red Deer County, AB) 5  Tie-breaker
3.Matt Mantai (Didsbury, AB)                   5

WOMEN’S OPEN FIGURE
                                                         Score*
1.Jennifer Martin (Calgary, AB)     3   New IDFA Pro
2.Sandra Laurie (Lethbridge, AB) 5
3.Kim MacLean (Edmonton, AB) 5
4.Dawn Magrath (Lethbridge, AB) 8
5.Koren VanDyk (Edson, AB)     10
6.Anna Riess (Cochrane, AB)      12

*Scoring
Scoring is done by ranking each competitor. Ranking is done by comparing the physiques of each competitor of each class and ranking them from highest to lowest. The best competitor should be assigned a rank of 1, the next highest competitor should get a rank of 2, and so on.
The highest and lowest rank for each competitor is discarded as a safeguard against favouritism and to protect against human error. The remaining scores are added, and the lowest total receives first place in the class. Second lowest total receives 2nd place, and so on. If a tie results, the competitor who was ranked highest among the tied competitors by a majority of all judges receives the highest placement.

-END-

Leave a Comment


+ two = 4

Website by MediaTeknix