Next Event: JULY 24 – 2021 IDFA NATURAL MUSCLE CHAMPIONSHIPS (Amateur & Pro) Online Natural Bodybuilding Championships

2014 IDFA MONTREAL CLASSIC Results – APRIL 5

2014 IDFA MONTREAL CLASSIC Official Results*

TRANSFORMATION CHALLENGE

Winner – Enric Bellemare (Blainville, QC) – $250.00 Cash Prize

Participants: Cedric Casavant (Granby QC), Enric Bellemare (Blainville, QC), Inna Zusmau (Montreal QC), Isabelle Clement L’ange Gardien QC), Nadine Gaudreault (Quebec QC), and Sonia Domingue (Manotick ON)

WOMEN’S MASTERS FITNESS MODEL
                                                           Score*
1.Sonia Domingue (Manotick ON) 3
2.Isabel Boutin (Terrebonne QC)  8
3.Anne Renee Hudon (Quebec QC) 10
4.Nadine Gaudreault (Quebec QC) 12 tie-breaker
5.Manon Bouchard (Maniwaki QC) 12

MEN’S MASTERS BODYBUILDING
                                                             Score*
1.Kevin Stelger (Innisfil ON)             3
2.Richard Fontaine (Cornwall, ON) 7
3.Luc Gendreau (Edmunston, NB)  8

WOMEN’S MASTERS FIGURE – SHORT
                                                         Score*
1.Natalie Nadon (Orleans, ON)  4  OVERALL Winner
2.Chantal Lardy (Mirabel QC)   6
3.Tina Mulder (Kendal, ON)      11
4.France Ste Marie (Sherbrooke QC) 12
5.Taunia Sabiston (Greely ON) 13
6.Elaine Paradis (Lery QC)        15
7.Inna Zusmau (Montreal QC) 21

WOMEN’S MASTERS FIGURE – TALL
                                                           Score*
1.Sonia Domingue (Manotick ON) 4
2.Rhonda Bishop (Oshawa ON)     6
3.Henriette Fortin (Gatineau, QC) 8

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – SHORT
                                                                                  Score*
1.Nancy Tang (Laval, QC)                                       5
2.Lilya Fernanda Ochoa Anaya (Brossard, QC) 9
3.Aisha Mian (Montreal QC)                                 11
4.Mylene Vallieres (Mascouche, QC)                   15
5.Martine Lemelin (St Hyacinthe QC)                    16  tie-breaker
6.Addis Tajdivand-Echevarria (Pierrefords, QC) 16
7.Sarah-Alexandra Lefebvre (Charlemagne, WC) 23  tie-breaker
8.Julie Toussaini (Montreal, QC)                             23
9.Delphie Vigneault (East-Broughton, QC) 25
10.Edith Dufresne (Terrebonne QC)             29  tie-breaker
11.Olivia Thompson (Ottawa ON)                  29
12.Karol-Ann Belanger (Sherbrooke QC)     31
13.Carolan Lambert Guay (St Sylvestee QC) 36
14.Tammy Bourgon (Cornwall, ON)              39
15.Patricia Beauregard (Granby QC)               41

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – MEDIUM
                                                                 Score*
1.Claudia Barriault (Bois des Filon QC) 5
2.Jennifer Dubois (Dorval QC)                7
3.Karine Cote (Laval QC)                          12
4.Nathalie Poirier (Macouche QC)         14
5.Tiffany Taylor (Montreal, QC)           19 tie-breaker
6.Julie Ann Berthiaume (Quebec QC) 19
7.Marie Andree Abraham (St Joseph du Lac QC) 21
8.Tammy Forsyth (Petawawa ON) 23
9.Gabrielle Cote (Quebec, QC)        25
10.Emilie Lafreniere (Deleage QC) 28  tie-breaker
11.Jennifer Ventura (Ottawa ON)   28
12.Nancy Belanger (Candiac QC)   32
13.Gabrielle Tetrault (Montreal QC) 33
14.Laurie Marinier (Maniwaki, QC) 39

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – TALL
                                                              Score*
1.Melissa Vienneau (Petawawa, ON) 5  OVERALL Winner
2.Jessica Gubenschek (Ile-Bizard, QC) 6
3.Gabryele-ann Boucher (Ancienne-Lorette QC) 10
4.Jennifer Elliott (Labrador City NL) 12
5.Chanel Beausejour (St Charles Borromea QC) 15
6.Jessica Allaire Morin (Montreal, QC) 16
7.Nadine Gaudreault (Quebec QC) 23
8.Lina Dauphinais Belley (St Lin Laurentides (QC) 24
9.Melanie Auger (Messines QC) 27
10.Eugenuja Tsetlin Bernard (Ottawa, ON) 28
11.Nancy Austin (Laval, QC)           29 tie-breaker
12.Isabel Boutin (Terrebonne QC) 29
13.Sonia Domingue (Manotick ON) 30
14.Anne Renee Hudon (Quebec QC) 31
15.Melissa Raymond (La Prairie QC) 40

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                                          Score*
1.Enric Bellemare (Blainville, QC) 3
2.Olivier Gregoire Labonte (St Sauveur QC) 6
3.Patrick Hawawini (Montreal, QC) 9
4.Alexander Forian (Kirkland QC) 11
5.Ronny Hanawissi (Laval, QC)     14
6.Dave Poulin (Sainte-Marie QC) 19
7.Nicolas Monette (Gatineau QC) 20
8.Christophe Roy (Breakeyville, QC) 23
9.Samuel Carrier (St lambert de Louza QC) 24

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – MIDDLEWEIGHT
                                                                  Score*
1.Alexander Frosty (Kirkland QC)        3 OVERALL Winner
2.Andrew Therlault (Chicoutimi, QC) 6
3.Pierre-Olivier Savard (Chicoutimi, QC) 11
4.Gregory Gallagher (Beconsfield, QC) 12
5.Gabriel Vourgas (Montreal, QC)         14
6.Jean-Chrystophe Lapointe (Montmagny, QC) 18

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                                                 Score*
1.Milo Murphy (Montreal QC)                  3
2.Anthony Campbell (St Hyacinthe QC) 6
3.Jean-Benoit Champoux (Mascouche QC) 9
4.Jonathan Anetil (Saint-Lambert de Lauzon, QC) 14
5.Jonathan Simard (Orleans, ON) 16
6.Cedric Casavant (Granby QC)     17
7.Kyle Simmons (Ottawa, ON)       21

WOMEN’S NOVICE FIGURE – SHORT
                                                      Score*
1.Natalie Nadon (Orleans, ON) 5  OVERALL Winner
2.Taunia Sabiston (Greely ON) 9 tie-breaker
3.Elaine Paradis (Lery QC)        9
4.Trista Day (Toronto, ON)       12
5.Melanie Desjardins (Gatineau QC) 15
6.Lilya Fernanda Ochoa Anaya (Brossard, QC) 17
7.Karol-Ann Belanger (Sherbrooke QC) 21
8.Genevieve Mailly(Laval QC) 26 tie-breaker
9.Andrea Hurri (Ottawa ON)  26
10.Karolyne Deschenes (St-Jerome, QC) 28

WOMEN’S NOVICE FIGURE – TALL
                                                        Score*
1.Sonia Domingue (Manotick ON) 4
2.Suzan Doumarapi (Laval QC)      7
3.Krystal Delage (Alexandria ON) 9
4.Jane Savard (Magog QC)             11
5.Henriette Fortin (Gatineau, QC) 14
6.Andreanne Frigon (Laval QC) 17
7.Caroline Poulin (Montreal QC) 22
8.Nancy Austin (Laval, QC)           24
9.Isabelle Clement L’ange Gardien QC) 27

MEN’S NOVICE PHYSIQUE
                                                   Score*
1.Joey Hornyak (Mirabel, QC) 3
2.Olivier Gregoire Labonte (St Sauveur QC) 7
3.Adam Simpson (Pincourt, QC) 9
4.Luc Gendreau (Edmunston, NB) 12
5.Patrick Figliuzzi (Terrebonne QC) 15

WOMEN’S OPEN FITNESS MODEL
                                                        Score*
1.Jacinthe Anyot (Montreal, QC) 3 New IDFA PRO
2.Trista Day (Toronto, ON)           7
3.Dominique Lavergne (Gatineau, QC) 8

MEN’S OPEN BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                                            Score*
1.Carl Richer (St Eustoche QC)       3 New IDFA PRO
2.Luc Gendreau (Edmunston, NB) 7
3.Richard Fontaine (Cornwall, ON) 8

MEN’S OPEN BODYBUILDING – MIDDLEWEIGHT
Score*
1.Alex Boivin (Blainville, QC)          3  OVERALL & IDFA PRO
2.Jean-Samuil St Gelais (Sherbrooke QC) 7
3.Peter Hause (Thunder Bay, ON) 8
4.Patrick Poulin (Sainte Marie, QC) 12
5.Eddie Franjic (Toronto ON)        15
6.Will Baptiste (St-Donat, QC)       17
7.Eric Fortin (St Ephrem de Beaucc, QC) 21

MEN’S OPEN BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                                         Score*
1.Kevin Stelger (Innisfil ON)          3  New IDFA PRO
2.Patrice Gagnon (Jonguiere QC) 7
3.Lucas Winstan (Ottawa, ON)     8

WOMEN’S OPEN FIGURE – SHORT
                                                   Score*
1.Chantal Lardy (Mirabel QC) 4  New IDFA PRO
2.Tina Mulder (Kendal, ON)   6
3.France Ste Marie (Sherbrooke QC) 10
4.Carmela Harrison (Newcastle, ON) 12
5.Shannon Calladine (ON)     14

WOMEN’S OPEN FIGURE – TALL
                                                    Score*
1.Annie Kosior (Longueuil, QC) 5  OVERALL & IDFA PRO
2.Karine Cote (Laval QC)            6
3.Rhonda Bishop (Oshawa ON) 9
4.Emmanuelle Paradis (Montreal QC) 12
5.Luchida Michel (Dorval, QC) 13

MEN’S OPEN PHYSIQUE
                                                           Score*
1.Samuel Francisque (Longueuil QC) 3

*Scoring
Scoring is done by ranking each competitor. Ranking is done by comparing the physiques of each competitor of each class and ranking them from highest to lowest. The best competitor should be assigned a rank of 1, the next highest competitor should get a rank of 2, and so on.
The highest and lowest rank for each competitor is discarded as a safeguard against favouritism and to protect against human error. The remaining scores are added, and the lowest total receives first place in the class. Second lowest total receives 2nd place, and so on. If a tie results, the competitor who was ranked highest among the tied competitors by a majority of all judges receives the highest placement.

-END-

Leave a Comment


four + 7 =

Website by MediaTeknix