Next Event: MAY 15 – 2021 IDFA Canadian Nationals / Provincials Online Natural Bodybuilding Championships

2014 IDFA NATIONAL CAPITAL CLASSIC – JULY 12

 

2014 IDFA NATIONAL CAPITAL CLASSIC Unofficial Results*

*Results will become official once all drug testing has been validated.

TRANSFORMATION CHALLENGE

Winner – Erin Postle (Comox, BC) – $250.00 Cash Prize

WOMEN’S MASTERS FITNESS MODEL
                                                           Score*
1.Natalie Bisson (Lancaster, ON) 3
2.Chantal Lavoie (Carp ON)         6
3.Tammy Carter (Chelsea, QC)    9
4.Donna Pfanzelt (Newcastle, ON)  12
5.Sonia Domingue (Manotick, ON) 14
6.Susan Chinkiwsky (Kemptville, ON) 18

MEN’S MASTERS BODYBUILDING
                                                            Score*
1.Gaetan Bergevin (Ottawa, ON)           4
2.Arthur Smolarkiewicz (Kanata, ON) 5
3.Nathan Nesdoly (Kingston, ON)        9
4.Ghyslain Gauthier (Ste-Therese, QC) 12

WOMEN’S MASTERS FIGURE – SHORT
                                                           Score*
1.Tina Bryant Mulder (Kendal, ON) 3  OVERALL WINNER
2.Tammy Carter (Chelsea, QC)         6
3.Donna Pfanzelt (Newcastle, ON)  9
4.Susan Chinkiwsky (Kemptville, ON) 12

WOMEN’S MASTERS FIGURE – TALL
                                                           Score*
1.Sonia Domingue (Manotick ON) 3
2.Jodian Self (Winnipeg, MB)        8
3.Maureen O’Neil (Carp, ON)        10
4.Erin Postle (Comox, BC)              11
5.Crystal Mason (Upper Tantallon, NS) 13

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – SHORT
                                                             Score*
1.Sophia Protopoulos (Verdun, QC) 3  OVERALL WINNER
2.Natalie Bisson (Lancaster, ON)     7
3.Stephanie Dube (St-Jerome, QC) 11
4.Marie-Julie Madore-Chalifoux (Gatineau, QC) 12
5.Suzy Lavoie (Shannon, QC)           15
6.Cynthia Lecompte (Dorval, QC)   16
7.Tammy Parisien (Gatineau, QC)   22 tie-breaker
8.Sonia Deschenes (Gatineau, QC) 22
9.Rachael Stapleton (Newcastle, ON) 26

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – TALL
                                                    Score*
1.Anne Simard (Rimouski, QC) 5  tie-breaker
2.Chantal Lavoie (Carp, ON)      5
3.Krystal Short (Oshawa, ON)   11
4.Sonia Domingue (Manotick, ON) 13
5.Christele Bolduc (Gatineau, QC) 19 tie-breaker
6.Audrey Girard (Gatineau, QC)    19
7.Chantal DeLamarre (Pincourt, QC) 20
8.Jacynthe Berube (gatineau, QC)      21
9.Sophie Labreque (Gatineau, QC)     27

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                                     Score*
1.David Idehen (Ottawa, ON)       5
2.Dick Melancon (Montreal, QC) 7 tie-breaker
3.Antoine Vermette (Levis, QC)   7
4.Dave Bolduc (Jonqviere, QC)    13
5.Hugo Landriault-Arbour (Montreal, QC) 16
6.Zachary Bergamin (Ottawa, ON)  17
7.Andre Ladouceur (Gatineau, QC) 21

MEN’S NOVICE BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                                          Score*
1.Marc-Andre Lapare (Laval, QC)      4  OVERALL WINNER
2.Mathieu Levesque (Gatineau, QC) 6
3.Eric Hall (Burlington, ON)              11
4.Nathan Nesdoly (Kingston, ON)    14 tie-breaker
5.Sylvain Marleau (Ottawa, ON)       14
6.Jean-Francois Martin (Laval, QC) 19 tie-breaker
7.D’arcy Diffey (Katana, ON)              19
8.Justice Maci (Gatineau, QC)           22

WOMEN’S NOVICE FIGURE
                                                    Score*
1.Alexy Gratton (Gatineau, QC)    3
2.Jeanie Ouellette (Nepean, ON) 9 tie-breaker
3.Alison Smith (Petewawa, ON)   9
4.Jodian Self (Winnipeg, MB)     10
5.Erin Postle (Comox, BC)            13
6.Linda Patton (Oshawa, ON)     17

MEN’S NOVICE PHYSIQUE
                                                     Score*
1.Eric Hall (Burlington, ON)         4
2.Kenrick Fenelus (Orleans, ON) 7
3.David Idehen (Ottawa, ON)       8
4.Dick Melancon (Montreal, QC) 13
5.Cory Monette (Eganville, ON) 14
6.Jose Perez Alvanez (Ottawa, ON) 16
7.Andre Ladouceur (Gatineau, QC) 22
8.Jean-Francois Martin (Laval, QC) 23

WOMEN’S OPEN FITNESS MODEL
                                                      Score*
1.Jade Leveaux (L’Epiphanie, QC) 5  New IDFA Pro
2.Nancy Tremblay (Orleans, ON)  6
3.Gabreyele-ann Boucher (Ancienne-Lorette, QC) 8
4.Nancie Turcotte (Petawawa, ON) 12
5.Karine Cote (Laval, QC)                  15

MEN’S OPEN BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                                      Score*
1.Alexander Fosty (Kirkland, QC) 3  OVERALL &  IDFA Pro
2.Mark Abegbebu (Ghana)             7
3.Adam Major (Stittsville, ON)     9
4.Gaetan Bergevin (Ottawa, ON) 12
5.Eric Wuidart (Montreal, QC)    14

MEN’S OPEN BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                                             Score*
1.Alexandre Villeneuve (St Felicien, QC) 3  New IDFA Pro
2.Sebastien Lavergne (Montreal, QC)      6
3.Arthur Smolarkiewicz (Kanata, ON)     9
4.Ghyslain Gauthier (Ste-Therese, QC)    12

WOMEN’S OPEN FIGURE
                                                            Score*
1.Tina Bryant Mulder (Kendal, ON) 5  New IDFA Pro
2.Karine Cote (Laval, QC)                  8
3.Sonia Domingue (Manotick, ON) 9 tie-breaker
4.Jessica Morin (Aylmer, QC)           9
5.Maureen O’Neil (Carp, ON)          16
6.Krystal Delage (Alexandria, ON) 18
7.Crystal Mason (Upper Tantallon, NS) 20

 

*Scoring
Scoring is done by ranking each competitor. Ranking is done by comparing the physiques of each competitor of each class and ranking them from highest to lowest. The best competitor should be assigned a rank of 1, the next highest competitor should get a rank of 2, and so on.
The highest and lowest rank for each competitor is discarded as a safeguard against favouritism and to protect against human error. The remaining scores are added, and the lowest total receives first place in the class. Second lowest total receives 2nd place, and so on. If a tie results, the competitor who was ranked highest among the tied competitors by a majority of all judges receives the highest placement.

-END-

Leave a Comment


7 − = four

Website by MediaTeknix