Next Event: JULY 24 – 2021 IDFA NATURAL MUSCLE CHAMPIONSHIPS (Amateur & Pro) Online Natural Bodybuilding Championships

2013 IDFA BC Classic RESULTS – June 2

2013 IDFA BC CLASSIC Official Results

TRANSFORMATION CHALLENGE

Winner – Chris Hughes (Victoria, BC) – $250.00 Cash Prize

Participants: Chris Hughes (Victoria, BC), Ruby Scott (Victoria, BC), and Sandra McAfee (Duncan, BC)

WOMEN’S MASTERS FITNESS MODEL
                                                                     Score*
1.Valentina Petrovic (Vancouver, BC) 5
2.Rina Cook (Kamloops, BC)                   7   Tie-breaker
3.Kathleen Bonilla (Mississauga, ON) 7
4.Leigh Ann Nicks (Nanaimo, BC)      12
5.Sandra McAfee (Duncan, BC)            15

MEN’S MASTERS BODYBUILDING
                                                                 Score*
1.Scott MacDonald (Vancouver, BC) 3
2.Wayne McIntyre (Trail, BC)              6
3.Chris Hughes (Victoria, BC)              9
4.Peter Gerlitz (Wetaskiwin, AB)        12

WOMEN’S MASTERS FIGURE
                                                              Score*
1.Jodie Kristian (Victoria, BC)         3
2.Linda Woo (Vancouver, BC)         7
3.Yvette Bradley (Nanaimo, BC)    8
4.Rae-Ann Winiski (Nanaimo, BC) 12
5.Sandra McAfee (Duncan, BC)      15

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – SHORT
                                                             Score*
1.Ruby Scott (Victoria, BC)               4   Overall
2.Angela Evans (Surrey, BC)            5
3.Sarah Taylor (Victoria, BC)          10
4.Jennifer Cordeiro (Surrey, BC)   11
5.Amber Kosiancic (Warfield, BC) 14
6.Robyn Standring (Victoria, BC) 19
7.Emily Ellis (Duncan, BC)              20
8.Kathy Adelborg (Duncan, BC)   24
9.Sarah Cheema (Duncan, BC)      25

WOMEN’S NOVICE FITNESS MODEL – TALL
                                                                 Score*
1.Aisha Macdonald (Nanaimo, BC)      3
2.Staci Nelson (Duncan, BC)                   7
3.Sam Jahnke (Victoria, BC)                   8
4.Alma Klarich (Kamloops, BC)            11
5.Rina Cook (Kamloops, BC)                  14
6.Andrea Podracky (Victoria, BC)      16
7.Valentina Petrovic (Vancouver, BC) 20
8.Kathleen Bonilla (Mississauga, ON) 22 Tie-breaker
9.Kelsey Peck (Duncan, BC)                    22
10.Katie Nix (Victoria, BC)                     31 Tie-breaker
11.Kai Yates (Victoria, BC)                     31
12.Caryn Taylor (Duncan, BC)              33
13.Tanya Williams (Duncan, BC)          37
14.Jessica Jupp (Victoria, BC)             41

MEN’S NOVICE BODYBUILDING
                                                                  Score*
1.James Puckett (Victoria, BC)              3
2.Jason Qu (Burnaby, BC)                        6
3.Scott MacDonald (Vancouver, BC) 10
4.Wayne McIntyre (Trail, BC)              11
5.Chris Hughes (Victoria, BC)              15
6.Nick Walker (Wetaskiwin, AB)         18
7.Peter Gerlitz (Wetaskiwin, AB)        21

WOMEN’S NOVICE FIGURE – SHORT
                                                                Score*
1.Nicole Phalen (Victoria, BC)              3
2.Emily Ellis (Duncan, BC)                      6
3.Heather Johnson (Vancouver, BC) 8
4.Kathy Adelborg (Duncan, BC)           12
5.Sarah Taylor (Victoria, BC)                15

WOMEN’S NOVICE FIGURE – TALL
                                                                  Score*
1.Staci Nelson (Duncan, BC)                      5   Overall
2.Yvette Bradley (Nanaimo, BC)             6
3.Andrea Podracky (Victoria, BC)         9
4.Tricia Bold Olson (Salmon Arm, BC) 11
5.Brianna McKeage (Victoria, BC)        15
6.Caryn Taylor (Duncan, BC)                  18
7.Kelsey Peck (Duncan, BC)                    21
8.Tanya Williams (Duncan, BC)             24
9.Laura Prestie (Nanaimo, BC)              27

WOMEN’S OPEN FITNESS MODEL 
                                                                    Score*
1.Mindy Ambrose (Burnaby, BC)           3   New IDFA Pro
2.Chelsey Tarnow (Salmon Arm, BC)   7
3.Nicole Morgan (Duncan, BC)                8
4.Rachel Lunn (North Vancouver, BC)12

MEN’S OPEN BODYBUILDING – LIGHTWEIGHT
                                                           Score*
1.Andrew Johnson (Burnaby, BC) 3
2.Nick Cosgrove (Vancouver, BC) 6
3.Ken Ezaki (Prince George, BC)     9

MEN’S OPEN BODYBUILDING – HEAVYWEIGHT
                                                      Score*
1.Jordan Coles (Courtenay, BC) 3   Overall & New IDFA Pro
2.Tim Croswell (Duncan, BC)      6
3.Will Tinker (Chilliwack, BC)     9
4.Paul Schuster (Kelowna, BC)  12

WOMEN’S OPEN FIGURE
                                                            Score*
1.Nicole Morgan (Duncan, BC)        3    New IDFA Pro
2.Eliza Trendiak (Vancouver, BC) 7
3.Linda Woo (Vancouver, BC)        8

*Scoring
Scoring is done by ranking each competitor. Ranking is done by comparing the physiques of each competitor of each class and ranking them from highest to lowest. The best competitor should be assigned a rank of 1, the next highest competitor should get a rank of 2, and so on.
The highest and lowest rank for each competitor is discarded as a safeguard against favouritism and to protect against human error. The remaining scores are added, and the lowest total receives first place in the class. Second lowest total receives 2nd place, and so on. If a tie results, the competitor who was ranked highest among the tied competitors by a majority of all judges receives the highest placement.

-END-

Leave a Comment


− 7 = zero

Website by MediaTeknix